Pistolet antystatyczny lakierniczy Stat-Gun

Zaopatrujemy warsztaty lakiernicze w nowoczesne technologie ułatwiające pracę, optymalizujące koszty lakierowania i poprawiające jego jakość. Sprawdź także innowacyjny podgrzewacz sprężonego powietrza do lakierni Walcom TD3Pro, dostępny w naszej ofercie.

innowacyjne urządzenie obniżające koszty lakierowania

×

Referencje

„Stat Gun użytkujemy od listopada 2015 roku. Czas pracy nad elementem po lakierowaniu zmniejszył się średnio o około 30%”

Jakub Wankiewicz, właściciel Serwisu Napraw Powypadkowych Wankiewicz z Łodzi

„U nas Stat Gun wszedł do standardowej procedury napraw lakierniczych. Jego użytkowanie stało się czymś naturalnym, jednym ze standardowych etapów lakierowania. Liczba wtrąceń, zarówno na elementach stalowych, jak i plastikowych, spada znacznie, według relacji naszych lakierników tych wtrąceń jest nawet o 70% mniej.”

Dariusz Szulc, kierownik serwisu działu blacharsko-lakierniczego MB Motors Poznań

„Od momentu stosowania Stat Gun zauważamy znacznie mniej wtrąceń to oczywiście dużo mniej czasu poświęconego na polerowanie. Najważniejsze jest to, że nie ma tej tzw. drobnicy, nad którą spędza się najwięcej czasu. Są tylko ewentualnie większe wtrącenia, które dużo łatwiej się wyłapuje.”

Grzegorz Pracz, lakiernik Auto Service Zalewscy w Jankach pod Warszawą

„W naszej pracy idea jest taka, żeby po nałożeniu lakieru jak najmniej ingerować w tę powierzchnię. Poza tym każdy liczy dziś na szybko wykonaną naprawę. Bez takich innowacji, jak Stat Gun, trudno cokolwiek przyspieszyć w naszej pracy”

Piotr Lachowski lakiernik z serwisu Totoya Dobrygowski w podwrocławskiej Długołęce

„Stat Gun posiadamy od 2015 r. Zauważamy mniejszą ilość polerowania. Polerowanie elementów po lakierowaniu zawsze niesie za sobą realne ryzyko mechanicznego uszkodzenia. Może przecież wystąpić przepolerowanie, przepalenie, przegrzanie. Wówczas samochód wraca do kabiny i powtarzamy cały proces. Ograniczając zakres polerowania minimalizujemy ryzyko poprawek.”

Artur Nafalski, kierownik serwisu blacharsko-lakierniczego z Grupy Krotoski-Cichy w Poznaniu

„Kiedy policzę minuty zaoszczędzone przy każdym elemencie, to w skali miesiąca wychodzi na to, że jest to cały etat pracowniczy. Nie wspomnę już o kosztach pasty polerskiej, prądu, bardzo cennego miejsca w warsztacie”

Jerzy Komuda, kierownik Centrum Napraw Powypadkowych PGArt Motors

„Mieliśmy w naszym serwisie samochód, który wymagał naprawy najwyższej jakości – był to niemal nowy AMG GT. Producent lakieru, którego używamy, pokazał nam wykorzystanie tego pistoletu. Faktycznie, efekt był bardzo dobry. Od tego momentu Stat Gun pełni bardzo ważną rolę w procesie lakierownia w naszej firmie.”

Krzysztof Zieliński - właściciel Inter Cars Fleet Service w Łomiankach pod Warszawą

„Większość lakierów bazowych to aktualnie tzw. metaliki, zawierające drobne płatki metalu, niesłychanie wrażliwe na elektrostatykę. Naelektryzowana powierzchnia powoduje ich przypadkowe ułożenie. Po dejonizacji ten efekt ustabilizował się”

Edward Baran ANWA Toyota Kraków

„Dejonizacja to bardzo istotna kwestia w lakiernictwie. Stat Gun w pełni spełnia nasze oczekiwania, mniej ingerujemy w strukturę lakieru dzięki mniejszej ilości polerowania. Mniej polerowania to lepsza jakość i oszczędności czasowe”

Jerzy Paja, doświadczony lakiernik, właściciel serwisu Auto Klinika w Rudzie

„Urządzenie to bardzo pomaga nam przy elementach z tworzyw sztucznych. Nie trzeba polerować w trudnodostępnych miejscach. Zderzaki mają dużo przetłoczeń. Przy bardzo naładowanych elektrostatycznie powierzchniach lakier w takich miejscach układa się bardzo nierówno”

Paweł Hnat, kierownik Centrum Napraw Powypadkowych z Grupy Krotoski-Cichy w Częstochowie

Po stosowaniu Stat Gun, mówiąc wprost, baza nie stoi, nie cieniuje. Dotyczy to zwłaszcza metalicznych kolorów na plastikowych elementach, ale nie tylko

Sławomir Matczak Lakiernik AUTO WACHE Poznań

„Oprócz pozytywów w postaci mniejszej ilości wtrąceń zauważamy, że po zdejonizowaniu elementu przy pomocy Stat Gun, płytki pereł układają się w sposób przewidywalny. Możemy mówić o stabilizacji w naszej pracy”

Jacek Wosiński, właściciel zakładu lakierniczego

„Do Stat Gun podchodziliśmy z ostrożnością, ale zawsze staramy się śledzić nowoczesne rozwiązania w lakiernictwie, więc wzięliśmy to urządzenie na testy. Po testach lakiernicy już nie chcieli go oddać.”

Amadeusz Juszczak BIG Autohandel Ford w Gdańsku

Czym jest elektrostatyczność?   Dlaczego stanowi problem?

Elektrostatyczność jest niewidzialnym wrogiem idealnego położenia lakieru!
Możesz być zaskoczony tym, jakie koszty każdego dnia ponosisz z powodu występowania napięć elektrostatycznych…

Dlaczego jest to problem?

Większość ludzi wie, że elektrostatyczne naładowanie jest główną przyczyną zanieczyszczenia powłoki lakierniczej. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niżej wymienione problemy lakiernicze mogą być również spowodowane naładowaniem elektrostatycznym: Niejednorodne i niespójne rozłożenie lakieru metalicznego, niezgodność odcienia koloru, nierównomierna aplikacja lakieru, ciemniejsze krawędzie, plamy -“chmurzenie”. Nawet najlepsi lakiernicy w najczystszych kabinach lakierniczych nie mogą uciec od problemów jakie powoduje elektrostatyczność. Statyczność rzadko powoduje problemy, których nie można naprawić, ale konieczne poprawki wymagają dodatkowego nakładu czasu i materiałów, co z kolei zmniejsza wydajność pracy.

Skąd się bierze?

Wiele codziennych procesów przygotowawczych w lakierni powoduje gromadzenie się ładunków elektrostatycznych. Do czynności takich należą m.in. szlifowanie, wycieranie, oklejanie, zdmuchiwanie, a nawet aplikacja materiałów. Ostateczne przygotowania generują najwięcej ładunków elektrycznych. Wszystkie te czynności są oparte na kontakcie fizycznym lub powietrznym z przygotowywanym elementem.

Jak można temu zapobiec?

Jedynym sposobem, aby usunąć skutecznie natężenie ładunków w procesie lakierowania jest użycie zjonizowanego powietrza. Jako, że statyczne naładowanie może być dodatnie i ujemne to jony wytwarzane z pistoletu Stat-Gun neutralizują ładunki (jony dodatnie neutralizują ładunek ujemny i odwrotnie).


W LAKIERNI
Eliminowanie problemów statycznych

ZABRUDZENIA PYŁEM I KURZEM
Najmniejsze cząsteczki kurzu i brudu podczas pracy mogą prowadzić do kosztownych poprawek poprzez dodatkowy nakład pracy i koszty ponownego malowania. Elementy, które są naładowane elektrostatycznie tworzą pole elektromagnetyczne przyciągając (jak magnez) z otoczenia drobne zanieczyszczenia z powietrza. Zanieczyszczona powłoka lakieru wymaga poświęcenia więcej czasu na oczyszczenie z niepożądanych wtrąceń i polerowanie. Gdy ładunek elektrostatyczny jest zneutralizowany, pył i kurz z powietrza nie są już przyciągane do powierzchni elementu i naturalnie są usuwane przez wyciągi kabinowe.RÓWNOMIERNE POKRYCIE FARBĄ
Różnice w dodatnim i ujemnym naładowaniu statycznym powierzchni utrudniają w równomiernym nałożeniu powłoki lakierniczej (niezależnie od tego jak dobrą stosujemy technikę aplikacji!). Lakiernicy używają swoich umiejętności w celu przezwyciężenia problemów nierównego krycia, co jednak nie rzadko skutkuje nałożeniem zbyt grubej warstwy lakieru a to z kolei doprowadza do dalszych problemów np. zacieków. Grill jest doskonałym przykładem na to, gdzie elektrostatyczność nie pozwala na doskonały przepływ farby, a często uniemożliwia pokrycie powierzchni wszystkich narożników. Usunięcie napięcia powierzchniowego przed malowaniem pozwoli farbie płynąć równomiernie we wszystkich obszarach.


APLIKACJA LAKIERÓW
Ziarna metaliczne lakierów reagują na ładunek statyczny w taki sam sposób jak opiłki żelaza na magnes. Im silniejsze pole tym bardziej ziarno będzie zmuszone ułożyć się pionowo co zakłóca pożądane odbicie światła oraz powoduje defekty lakiernicze w postaci tzw. chmurzenia. Dlatego konieczne jest, aby wszystkie powierzchnie miały zerowy ładunek statyczny przed malowaniem by rezultat pracy był jednolity.

Eliminowanie napięć elektrostatycznych poprzez technologię jonizacji

Elektrostatyczność występuje gdy materiały elektrycznie obojętne otrą się lub oddzielą jeden od drugiego. Dzieje się tak zwłaszcza w suchych warunkach, gdy ładunki, które są zgromadzone nie mogą znaleźć możliwości uziemienia. Czyste i suche warunki w kabinie lakierniczej stwarzają idealne środowisko by generować statyczność w dużych ilościach. Wszystkie materiały zawierają ładunki ujemne i dodatnie; występują one w formie jonów dodatnich, ujemnych i neutralnych cząsteczek. Kiedy dwie powierzchnie się dotkną (na przykład podczas procesu wycierania), następuje rozerwanie powierzchni elektronów, pozostawiając miejsca o różnym stopniu naładowania. Aby powierzchnie znów mogły stać się neutralne, trzeba wprowadzić jony dodatnie i ujemne na naładowaną powierzchnię. Jony dodatnie neutralizują te naładowane ujemnie i odwrotnie. Osiąga się to przez zastosowanie Stat-Gun w końcowej fazie procesu przygotowania tuż przed nakładaniem każdej warstwy lakieru. Stat-Gun używa mikroprocesor do wytworzenia wysokiego napięcia przenoszonego przez promienniki wolframu co generuje jony dodatnie i ujemne. Przepływ powietrza jest ważnym elementem procesu gdyż dzięki niemu wygenerowane jony mogą szybko podróżować i równomiernie rozprowadzać się po naładowanym obszarze. Ruch powietrza pomaga również usuwać zanieczyszczenia wcześniej spowodowane przez ładunek elektrostatyczny.

PISTOLET ANTYSTATYCZNY LAKIERNICZY - ZALETY

Dlaczego warto korzystać z Stat-Gun?

Korzystając z Stat-Gun w codziennej pracy, między każdą warstwą lakierowaną
możesz zredukować:

  • kurz i zanieczyszczenia
  • nierównomierne rozłożenie ziarna metalicznego, efekt „chmurzenia”
  • kwestie spasowania odcieni koloru (znaczne zmniejszenie różnic w odcieniu na elementach wykonanych z plastiku, metalu itp.)
  • zużycie ściereczek pyłochłonnych a nawet całkowite ich wyeliminowanie z procesu technologicznego (brak śladów po użyciu ściereczek pyłochłonnych)
  • ilość użytego materiału do szlifowania i polerowania

Dodatkowo:

  • Pozwala na bezproblemowe aplikowanie lakierów metalicznych
  • Zwiększenie wydajności pracy
  • Zwiększenie rentowności poprzez zmniejszenie ilości poprawek i użytego materiału
  • Wzrost satysfakcji z pracy przez doskonałe wykończenie za pierwszym i każdym razem

VIDEO